🍪 Informacja dotycząca przetwarzania danych
Przeglądając nasze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na stosowanie plików cookies. Ponadto chcielibyœmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w tym miejscu
Dziś jest środa, 14 kwietnia 2021 r.
Aktualności i wydarzenia
20 kwietnia 2018, godz. 22:27:41

Oświadczenie zarządu w sprawie pożaru z dn 18.04.2018 r.

    W dniu 18 kwietnia w godzinach popołudniowych na terenie zakładu doszło do pożaru. W jego wyniku spłonęła część odpadów, z których jest produkowane paliwo alternatywne, sprzedawane do cementowni.

    W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami na temat pożaru, który miał miejsce na terenie naszej firmy w dniu 18.04.2018, chcieliśmy poinformować Państwa o przyczynach i przebiegu tego zdarzenia.

    Pożar został zauważony przez naszych pracowników około godziny 17.00. Zapaleniu uległa pryzma z odpadami przeznaczonymi do produkcji paliw alternatywnych. Były to głównie tworzywa sztuczne oraz tekstylia. Nie były to odpady komunalne, odpady toksyczne czy niebezpieczne. Zostało to potwierdzone przez rzeczoznawców jak i służby ochrony środowiska będące ma miejscu pożaru. Jednocześnie prowadzony był monitoring jakości powietrza.

    Na miejscu w trakcie trwania pożaru były obecne wszystkie specjalistyczne służby włącznie z biegłymi do spraw pożarniczych jak również przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Odpady, które uległy spaleniu nie mają tendencji do samozapłonu, pozostaje więc kwestią otwartą co było bezpośrednią przyczyną zapalenia. Sprawą tą zajmuje się obecnie Prokuratura dlatego też mamy nadzieję na wyjaśnienie przyczyn powstania pożaru.

    Zwiększona ilość odpadów (substratów do produkcji paliw alternatywnych) zgromadzona na terenie zakładu spowodowana była koniecznością modernizacji linii produkcyjnej na bardziej wydajną. Firma dostarczająca maszynę główną nie dotrzymała uzgodnionego terminu dostawy i nie poinformowała nas o tym. W tym czasie trwał demontaż pracującej linii. W efekcie nie mogliśmy w tym czasie prowadzić procesu produkcji paliw alternatywnych. Dostawca przekazywał nam informację, że opóźnienie będzie parodniowe po czym po raz kolejny przesuwał termin dostawy. Ostatecznie opóźnienie wyniosło 3 tygodnie. Maszyna została zainstalowana 3 dni przed pożarem natomiast w dniu pożaru trwały testy rozruchowe. 20 kwietnia instalacja rozpoczęła normalną pracę.

    W tego typu zdarzeniach nagminnie przekazywane są informacje, że pożar stanowi formę pozbycia się niechcianych odpadów, których legalna utylizacja jest kosztowna. W naszym przypadku spłonęły odpady, które są dla nas wartościowym surowcem używanym do produkcji paliw alternatywnych. Odpowiednio przetworzone sprzedajemy je do cementowni więc ponieśliśmy straty materialne. Dodatkowo będziemy zmuszeni ponieść koszty utylizacji tego co już w wyniku pożaru nie nadaje się do przetworzenia na paliwo alternatywne. Ilość odpadów objętych pożarem stanowi ok. 15% masy odpadów, które przetwarzamy w skali miesiąca. Trudno więc mówić o świadomym negatywnym działaniu z naszej strony.

    W najbliższych dniach zakończone zostaną prace projektowe, trwające od ponad roku, związane z budową obiektów zwiększających poziom bezpieczeństwa jak i zabezpieczenia pożarowego zakładu. Będą to nowe hale produkcyjne i duży zbiornik na wodę do celów p.poż w tym drogi ewakuacyjne. Projekt trafi do Urzędu Miasta i mamy nadzieję, że pozwolenie na budowę tych obiektów będzie wydane bez zbędnej zwłoki. Często spotykamy się z obawami i pytaniami, czy rozbudowa zakładu jest związana ze zwiększaniem ilości przyjmowanych odpadów przez zakład? Projekt rozbudowy zakładu jest wyłączenie projektem modernizacyjnym i polega na przeniesieniu procesów przetwarzania odpadów do hal, które będą wyposażone w monitoring, instalację odpylania i biofiltry. Zwiększenie ilości przyjmowanych i przetwarzanych odpadów wymaga uzyskania pozwoleń administracyjnych, których wydanie obecnie jest niemożliwe głównie w zakresie odpadów komunalnych gdyż reguluje to Krajowy i Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami i nikt nie uzyska decyzji na zwiększenie ilości przyjmowanych odpadów komunalnych bez zmiany tych planów ( uchwałę w tym zakresie podejmuje Sejmik Wojewódzki ) . Nie jest również naszą intencją zwiększanie ilości przyjmowanych odpadów i nie zwracaliśmy się do żadnej instytucji z takim wnioskiem . Chcemy to co obecnie robimy przenieść na znacznie wyższy poziom jakościowy.

    Ze swej strony pragniemy podziękować wszystkim, którzy udzieli nam pomocy w opanowaniu trudnej dla nas sytuacji w szczególności dziękujemy Strażakom za sprawnie przeprowadzoną akcję gaśniczą i zaangażowanie.

Zarząd spółki.

 
Aktualności

Bezpłatny newsletter

Informajce o firmie

pics1.jpg

Firma BM Recykling sp. z o.o. powstała w 2003 roku, a działalność rozpoczęła w 2004 roku na terenie Siemianowic Śląskich.
 
 

Kontakt z nami

Zakład produkcji paliw alternatywnych
BM Recykling Sp. z o.o.

ul. Konopnickiej 11
41-100 Siemianowice Śląskie